Новий інструмент стане доступним після завершення підготовки технічного функціоналу та депозитарної системи.
Своп передбачає, що одна сторона пропонує фіксовану процентну ставку, яка нараховується на умовну суму, а інша сторона – плаваючу процентну ставку, яку будуть розраховувати на основі Українського індексу міжбанківських ставок по кредитах і депозитах овернайт (UIIR).
Таким чином, банки можуть мінімізувати процентний ризик при кредитуванні. Вони залучають депозити на досить короткий термін в порівнянні з тривалим терміном кредитів, тому вартість залучень може вирости, але ставка за вкладами залишиться фіксованою. Своп усуває ризик, що виникає при значній зміні вартості кредитів у порівнянні з депозитами.
“Національний банк докладає багато зусиль, щоб підтримати економіку на етапі виходу з карантину. Ми знизили облікову ставку вже до 8% і бачимо передумови для подальшого зниження. Ми ввели довгострокове рефінансування банків на строк до 5 років, щоб вони не боялися брати кошти НБУ і направляти їх в економіку. Тепер готуємося до запуску процентного свопу, який знизить процентні ризики банків і додасть їм сміливості для розгортання кредитування”, – зазначив заступник голови НБУ Олег Чурій.
У свою чергу, Нацбанк зможе посилити дієвість монетарної трансмісії. Процентні ставки в економіці будуть гнучкіше реагувати на рішення НБУ і на зміни у вартості ресурсів на міжбанківському кредитному ринку.
Операції будуть проводитися за допомогою кількісного або цінового аукціону через торговельні системи Bloomberg, Refinitiv або будь-які інші сучасні програмно-технічні комплекси, які мають необхідний функціонал.
Участь в аукціонах зможуть брати банки, які попередньо уклали з регулятором відповідний договір і сформували необхідний гарантійний фонд. Останній може складатися з облігацій внутрішньої державної позики і / або національної або іноземної валюти, розміщеної на рахунках НБУ без сплати відсотків.
Конкретні параметри проведення таких операцій – періодичність, терміни, граничні ставки, обсяги – буде затверджувати Правління НБУ, після того, як це питання розгляне Комітет з монетарної політики.
Нагадаємо, Нацбанк розкрив інформацію про те, які банки 22 травня отримали кредити рефінансування під 8% на термін до 84 днів.