Новини Maanimo

В Україні тепер можна платити 10-гривневою монетою

Монети вже розподілені між підрозділами НБУ в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі, Харкові та Хмельницькому. Їх початкова кількість – 5 млн штук. У той же час, станом на 1 червня в обігу перебувало понад 181 млн штук банкнот номіналом 10 грн.

Таким чином, НБУ продовжує оптимізувати і оновлювати банкнотно-монетний ряд гривні. Цей процес триває майже 7 років.

В результаті номінальний ряд гривні скоротиться до 12 номіналів – монет по 10 і 50 копійок, 1, 2, 5 і 10 грн і банкнот по 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 грн.

Це економічно вигідно, тому що потрібно утилізувати менше зіпсованих купюр. Термін обігу монети може тривати 20-25 років, а банкнота псується зазвичай через 1-2 роки.

Тільки в 2019 році Нацбанк вилучив з обігу 72 млн банкнот номіналом 10 грн на суму 719,7 млн ​​грн, так як їх не можна було використовувати через зношеність.

«Заміна банкнот низьких номіналів на відповідні монети дасть можливість скоротити витрати на виготовлення і обробку грошей. Завдяки цьому з урахуванням терміну служби монет держава зможе заощадити близько 1 млрд грн», – зазначив директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Таку заміну вже успішно здійснили Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Велика Британія і Австралія.

Нова 10-гривнева монета зроблена з цинкового сплаву з гальванічним нікелевим покриттям, вона значно більша за монети інших номіналів, також має спеціальне рифлення. На реверсі монети зображено портрет українського гетьмана Івана Мазепи. На аверсі зазначено номінал в обрамленні давньоруського орнаменту.

«Завдяки вилученню з обігу розмінних монет номіналом 1, 2 і 5 копійок покращилася ситуація з розпізнаванням оборотних монет номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень. Адже тепер зникла можливість плутанини цих монет через їх схожість за кольором», – каже Зайвенко.