Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:
Перший тиждень адаптивного карантину не викликав різкий стрибок курсу долара. Думаю, що і перші сім літніх днів не принесуть нам чогось несподіваного.
Економіка, як і попит, будуть відновлюватися поступово. Курс може коливатися в обидві сторони в залежності від попиту і пропозиції на міжбанку.
📊 На даний момент експортери утримуються від активного продажу валюти, у зв’язку з погашенням ПДВ та отриманням гривні, в той час як іноземні інвестори продовжують виходити з ОВДП.
1 червня Національний банк України встановив офіційний курс на рівні 26,86 грн за долар. Це на 3 копійки нижче в порівнянні з попереднім банківським днем.
Думаю, що до кінця карантину значних коливань валюти чекати не варто. Долар на міжбанку буде торгуватися близько 26,8 грн, а готівковий долар в банках буде торгуватися близько 26,8-27,1 грн.
Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:
Фінальну неділю травня гривня пройшла досить рівно, без потрясінь, в черговий раз протестувала психологічний бар’єр 27 грн, але встояла і підійшла до літнього сезону на позиції 26,85 грн. Котирування долара стартували з 26,84-26,89 грн, доросли до 27,01-27,03 грн в середу з подальшим поверненням до стартових позицій 26,85-26,87 грн в п’ятницю.
Офіційний курс гривні знизився на 11 копійок: з 26,76 грн до 26,87 грн заявлених на сьогодні.
Фактори впливу на курсові тренди:
— робота ринку в понеділок на умовах ТОМ по долару через вихідний день у США, що зумовило низьку активність і високу чутливість до виходів великих продавців або покупців;
— календарний період відшкодувань ПДВ, традиційно знижує рівень пропозиції, особливо в очікуванні кращого курсу продажу валюти на зростаючому тренді;
— взяття курсової висоти 27 сприяло пожвавленню пропозиції, що призвело до розвороту тренда і повторного проходження індикатора 27, але вже у зворотний бік;
— результати чергового аукціону Мінфіну, який розмістив ОВДП всього на 1,036 млрд грн, не вплинули на зростання пропозиції валюти, тим більше, на тлі загального скорочення портфеля ОВДП нерезидентів на 2,5 млрд грн;
— ревальваційна динаміка котирувань дала можливість регулятору повернутися до практики викупу надлишків валюти в четвер-п’ятницю, задаючи ринку локальні курсові мінімуми.
💰 Курсова динаміка поточного тижня буде залежати від ходу реалізації чергового етапу пом’якшення карантинних заходів та відповідної активізації бізнес-діяльності, а також від кон’юнктури зовнішніх ринків, що впливають на співвідношення валютного попиту та пропозиції в Україні.
При їх збалансованому прояві ми очікуємо, що торги будуть проходити в діапазоні 26,80-27,00 грн за долар США.
Вадим Иосуб, старший аналитик Альпари:
За минулий тиждень курс долара до гривні на різних сегментах валютного ринку поводився по-різному. Поки офіційний курс ще ріс, на інших сегментах ринку долар незначно знизився на 0,1-0,2%.
Так, з минулого понеділка офіційний курс долара США, встановлений НБУ, зріс з 26,76 грн до 26,87 грн (+ 0,4%). Попит / пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «Укрділінг», за цей же час знизилися з 26,87/26,89 грн до 26,80/26,82 грн (-0,2%).
Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках за тиждень знизилися з 26,73/26,99 грн до 26,71/26,94 грн (-0,1%/- 0,2%). При цьому спред між середньою продажем і середньої покупкою скоротився з 1,0% до 0,8%, до мінімальної з лютого величини, за рахунок більш швидкого зниження курсу продажу в порівнянні з купівлею.
📈 Курс долара стійко ріс з 19 по 27 травня, проте з минулого четверга повернувся до зниження, завдяки чому гривня і вийшла в плюс за підсумками тижня.
Причиною зміцнення національної валюти стали очікування, що вже протягом травня Україна може отримати перший транш кредиту МВФ на суму $1,9 млрд із загальної програми, розрахованої на $5 млрд.
Цього тижня ми очікуємо незначного зниження курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень поблизу 26,7-26,8 грн, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 26,7-26,9 грн.
Олег Ропяк, начальник управління дилінгових операцій банку «Південний»:
Під час карантину курс гривні демонстрував стійку тенденцію до зміцнення, досягнувши локального максимуму на рівні 26,50 грн, де регулятор агресивно викупив зайву пропозицію доларів. Від цього значення курс розвернувся. На тлі ослаблення карантину і, як наслідок, активізації економічної активності, курс кинувся до технічного опору в діапазоні 27-27,20 грн.
На даний момент пройти цей рівень не вдалося. Якщо спроби піти вище будуть безуспішними, то курс долара може повторити спробу зниження спочатку в область 26,80 грн, а потім до попереднього мінімуму 26,50 грн. Якщо курс зможе подолати позначку 27,20 грн, то можемо рухатися у напрямку до максимальних значень року в області 28-28,20 грн. Однак макроекономічна ситуація стабільна, і я б не чекав істотного ослаблення гривні. Можливо, літо ми проведемо в широкому діапазоні 26,50-26,80 грн / 27,20-27,50 грн.