Бензин
Роздрібні ціни на бензин минулого тижня мали тенденцію до зниження, а в четвер і п’ятницю і зовсім обвалилися до рекордних за два з половиною роки відміток.
За період з 27 березня по 2 квітня середня ціна бензину А-95 знизилася на 91 копійку (-3,57%) з 25,47 грн/літр до 24,56 грн/літр. Таким чином, ціна на бензин А-95 пробила психологічне дно і подолала мінімальну позначку 22 вересня 2017 року, коли середня вартість літра цього палива становила 25,25 грн.
Середня ціна бензину А-92 теж кинулася вниз і за тиждень знизилася на 1,28 грн (-7,60%): з 24,87 грн/літр минулого тижня до 23,59 грн/літр зараз.
Дизель
Дизельне паливо не стало винятком і теж продовжило «занурюватися» вниз. Середня ціна за тиждень знизилася на 81 копійку
(-3,30%): з 24,53 грн/літр до 23,72 грн/літр.
Газ
Автогаз теж не відставав від «старших товаришів» і скидав ціну на минулому тижні. Зараз ціна за літр газу становить 10,54 грн, хоча ще минулої п’ятниці за літр просили 10,90 грн. Таким чином, за тиждень цей вид палива втратив в ціні 36 копійок (-3,30%).
Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:
За минулий тиждень на українських заправках бензин і дизельне паливо подешевшали десь на 1,20-1,30 грн, а нафтовий газ – на 25 копійок.
Зниження цін було зумовлено тим, що темпи зниження цін на кордоні перевищили темп здешевлення гривні. Оскільки це два основні чинники, які впливають на роздрібні ціни, то природно, що трейдери змінили цінники на стелах заправок.
До того ж їх до цього спонукало різке скорочення попиту, викликане карантином і зменшенням обсягів транспортних перевезень.
📉 Це збільшило частку експлуатаційних витрат в роздрібній вартості нафтопродуктів, і трейдери були змушені знизити ціни на заправках, наскільки вони могли в даний момент для того, щоб хоч якось привернути рідкісних покупців.
В останній місяць ціни на кордоні знизилися на 20-25%. Тобто це оптові ціни, цистерни і бензовозні партії, залежно від виду і марки палива. Природно, що це повинно знаходити відображення на заправках за інших рівних умов. Оскільки 20-25% зниження на кордоні – це швидше, ніж падає гривня, тому що гривня зараз 28,06 грн/дол., Якщо ми подивимося, з якими темпами за останні місяці падала нацвалюта, то побачимо близько 15% здешевлення. Темпи відрізняються на 5-7-10%, і ми побачимо, що якщо дивитися по роздробі, то вона на стільки ж і подешевшала.
⛽️ Нестачі в паливі безумовно спостерігатися не буде.
Ціни, швидше за все, будуть знижуватися і далі, однак оскільки протоки по АЗС, тобто обсяги реалізації однієї АЗС, скорочуються, а в Україні існує надмірна кількість станцій (в деяких районах в 3, а то і в 5 разів більше, ніж потрібно), то ось ця криза може привести до того, що окремі АЗС будуть закриватися. Може, це навіть торкнеться мереж заправок. Для споживачів паливо буде дешевим, і будь-яких змін спадного тренда, крім різкого здешевлення гривні, я не бачу.
Артем Куюн, заступник директора ТОВ «Консалтингова група А-95»:
До 1 квітня 95-й бензин в середньому по Україні подешевшав у порівнянні з 26 березня на 1,20 грн, дизпаливо – на 1,17 грн, а газ – на 33 копійки. Зниження нерівномірне і неостаточне, певні мережі скинули 1-1,5 грн, якісь уже 2,5 грн. Загострилася конкуренція за і без того, що минає споживача, тому нафтотрейдери скидають ці ціни.
📊 Потенціал зниження зберігається ще, але дуже сильно обмежений падаючими обсягами продажів і збільшеними питомими витратами (фіксами). Зараз ситуація неоднозначна.
З іншого боку, маржу клієнта ніхто не відміняв, навіть в таких ситуаціях. Дійсно, кожен проданий літр навіть з мінімальною націнкою допоможе мінімізувати збитки.
По-перше, сильне падіння попиту впливає двояко, воно збільшує витрати на 1 літр реалізації, з одного боку, а з іншого боку, стимулює більше жертвувати своєю націнкою.
По-друге, вплинуло зниження вартості закупівлі після падіння цін на нафту. Але воно теж повністю не реалізовано, тому що було істотне підвищення курсу валюти.
Поки що у нас є зазор для падіння цін. Умовно кажучи, якщо б не було такого зниження споживання, то я думаю, що ще на кілька гривень ціни повинні були б впасти. Але по факту буде суміш чинників, яка визначить реальну динаміку. Тенденція до падіння все-таки буде зберігатися.
⛔️ Деякі мережі переводять заправки в денний режим роботи, наприклад, на прикордонних станціях йде зниження продажів на 90%.
Про закриття поки ніхто не говорить. Як мінімум, є така думка, що люди побоюються мародерства.
Максим Пархоменко, аналітик Альпарі:
Середня ціна на 95-й бензин просіла в середньому на 1,80 гривень, з 26,70 до 24,90; на дизель просіла ще більш значними темпами, втративши за тиждень понад 2 гривень, знизившись з 25,63 до 23,44 грн. Автогаз ще минулого тижня можна було купити нижче 10 гривень за літр при його середній ціні в 11,10 гривень за літр, на цьому ж тижні ціни просіли ще на 30 копійок. В середньому літр газу обійдеться в 10,87 грн.
Зниження попиту почало бити по автозаправках. Багато залишаються на карантині, а введення більш жорстких заходів змушує людей не виїжджати вкрай далеко. Відповідно, поїздки на дачу, роботу і просто логістика скасовуються – це і б’є по споживанню. Аналогічна ситуація і на світовому ринку. Карантин у всьому світі і споживання нафти сильним чином впало. Це і призводить до падіння попиту, а як наслідок, цін на бензин.
💵 У разі стабілізації курсу гривні на поточних позначках ціни на паливо будуть знижуватися і далі.
Багато трейдерів закладають в ціну бензину можливе зниження курсу, при стабілізації курсу ціни на паливо також мають шанси знизитися.
З середи будуть введені більш жорсткі карантинні заходи, які обмежать ще сильніше пересування. У цьому випадку попит на бензин впаде ще більше. В результаті цього і ціни будуть знижуватися.