Бензин
Роздрібні ціни на бензин минулого тижня мали тенденцію до зниження.
За період з 13 по 20 березня середня ціна бензину А-95 знизилася на 12 копійок (-0,46%) з 26,31 грн/літр до 26,19 грн/літр. Таким чином, ціна на бензин А-95 досягла мінімальної позначки з 27 вересня 2017 року, коли середня вартість становила 26,22 грн/літр.
Середня ціна бензину А-92 знизилася трохи менше, всього на 6 копійок (-0,24%): з 25,41 грн/літр минулого тижня до 25,35 грн/літр зараз.
Автомобілісти зможуть відчути на своїх гаманцях істотне зниження цін на паливо через рекордне падіння котирувань нафти. Більшість нафтотрейдерів зараз не виключають, що ціни найближчим часом продовжать «мацати дно» і опустяться до $20 за барель і нижче. Деякі експерти взагалі прогнозують, що еталонна марка WTI може опуститися до $3-$5.
Проте, цілком можливий варіант і з ростом цін на паливо. Білорусь, один з ключових постачальників палива на український ринок, вже скоротила обсяг поставок нафтопродуктів в Україну, оскільки сама відчуває дефіцит через невизначеність з поставками російської нафти на свої НПЗ. У зв’язку з цим можливий дефіцит палива на ринку, який підвищить ціни. Крім того, важливу роль в ціноутворенні палива грає курс гривні, яка на тлі світової кризи ослабла, і навряд чи найближчим часом розгорнеться в бік зміцнення.
Дизель
Середня ціна на дизельне паливо за тиждень знизилася на 18 копійок (-0,71%): з 25,34 грн/літр до 25,16 грн/літр. 19 березня дизель, як і бензин, зробив невеликий стрибок, але сьогодні рекордно «просів». Останній раз така ціна на дизпаливо спостерігалася ще 10 листопада 2017 року, коли за літр просили 25,19 грн.
Газ
На цьому тижні автомобільному газу вдалося пробити «психологічне дно» в 11 грн/літр. Зараз ціна за літр автогазу складає 10,97 грн, хоча ще минулої п’ятниці за літр просили 11,01 грн. Таким чином, за тиждень газ втратив в ціні 4 копійки (-0,36%).
Через введені в Україні обмежувальні заходи скоротяться обсяги перевезень як пасажирів, так і вантажів, що знизить попит на паливо. Однак ціни на АЗС визначаються не тільки рівнем попиту. Багато що залежить від вартості палива на кордоні і курсу національної валюти. Якщо звернути увагу на те, яким чином змінюється вартість нафтопродуктів на кордоні, то ми побачимо, що за останній місяць ціни на кордоні впали більш ніж на 10%. Це, безумовно, сприяло б зниженню цін, і ті рідкісні автомобілісти, які ще їздять, побачили б це зниження. Але в цей же час істотно подешевшала гривня. Зараз НБУ встановив курс на рівні 27,80 грн/$, в той час як ще зовсім недавно ми бачили курс 24 грн з копійками. Зміна на гривню в курсі – це зміна на близько 70-80 копійок в ціні палива.
Тому зараз існують два фактори, які сприяють падінню цін. По-перше, це зниження вартості палива на кордоні більш ніж на 10%. По-друге, це обвал попиту через скорочення перевезень в межах і між населеними пунктами.
Однак є фактор, який це падіння стримує. Це курс національної валюти. Якщо їх порівняти, то бачимо, що у трейдерів є можливість для зниження, однак вони враховують ризики, пов’язані з невизначеністю ситуації в найближчі тижні. У тому числі з карантином і малоефективними спробами Нацбанку зупинити падіння гривні.
Тому, малоймовірно, що в найближчі тижні на роздрібному ринку відбудеться істотне зниження цін.