Maanimo проаналізував ситуацію на українському ринку палива минулого тижня, а також дізнався, що про це думають експерти.
Бензин
Роздрібні ціни на бензин на минулому тижні показали різкий і суттєве зростання.
За період з 10 по 17 липня середня ціна бензину А-95 зросла лише на 18 копійок (+0,79%) з 22,80 грн/літр до 22,98 грн/літр. Таким чином, ціна на бензин А-95 показує тенденцію на подальше підвищення, можливо і не суттєве.
Середня ціна бензину А-92 також показала зростання як і А-95. За тиждень зросла лише на 11 копійок (+0,51%): з 21,43 грн/літр на минулому тижні до 21,54 грн/літр зараз.
Дизель
Дизельне паливо не стало винятком і теж весь минулий тиждень показувало стабільне зростання. Середня ціна за тиждень виросла на 10 копійок (+0,77%): з 21,94 грн/літр до 22,11 грн/літр.
Газ
Автогаз також не змінює вже давно визначений курс на підвищення вартості, правда більш планомірне і передбачуване ніж у “старших братів”. Зараз ціна за літр газу становить 11,64 грн, хоча ще минулого четверга за літр просили 11,56 грн. Таким чином, за тиждень цей вид палива виріс в ціні на 8 копійок (+0,69%).
Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:
На минулому тижні тривало зростання на українських заправках, обумовлений діями двох чинників: подорожчанням нафтопродуктів на кордоні України, які за 30 днів склало приблизно 10-12%, і здешевленням гривні по відношенню до долара і євро приблизно на 50 коп.
Сумарний вплив цих двох факторів сформувало потенціал для зростання у вартості бензину і дизельного палива в роздробі, в розмірі 1.20-1.40 грн за літр в залежності від марки нафтопродукту.
⛽️Протягом двох останніх тижнів більшість операторів ринку частково вже реалізували цей потенціал, піднявши ціни на заправках від 30 до 60 копійок на літрі.
Тому в найближчі тижні, якщо не зміниться зовнішня кон’юктура і не сформується висхідний тренд на міжбанківському ринку. Тобто якщо українська валюта не подорожчає, то цей потенціал, що залишився, десь в розмірі 60-80 коп. буде частково реалізований.
Що стосується зрідженого нафтового газу, то тут ситуація більш спокійна і того зростання, яке спостерігалося кілька місяців тому, вже не очікується з урахуванням рекордних поставок цього ресурсу за останні 30 діб.
Якщо по бензину і дизелю очікується зростання цін в інтервалі від 60 до 80 копійок, то з зрідженим газом ситуація більш приємна для автомобілістів, очікується зростання не більше ніж на 10-15 копійок на літрі.
Максим Пархоменко, аналітик Альпарі:
За минулий тиждень середня ціна на 95 бензин зросла з 22,40 до 22,57 гривні за літр. Дизель за цей же період зріс в ціні на 9 копійок, до 22 гривень за літр. Заправитися автогазом можна в середньому за 11,55 гривні за літр, а його ціна виросла на 8 копійок.
Зростання цін на нафту на світових ринках продовжує впливати і на значення цін на наших заправках. У парі цим тягне вартість ресурсу верх падаюча гривня. За фактом зниження курсу гривні збільшує не тільки ціну імпорту, а й підвищує акциз, який вважається в євро. Це надає подвійний вплив на ціни.
Ціни на світових ринках стабільні вже більше, ніж два тижні. Уповільнення темпів зростання ціни ресурсу буде відображатися і на наших заправках. Змінити ситуацію може зниження курсу гривні при збереженні низхідної динаміки курсу гривні. Сміливо можна очікувати і зростання цін на паливо в середньому на 50 копійок.
Артем Куюн, заступник директора ТОВ «Консалтингова група А-95»:
За тиждень ціни на бензин і дизель зросли на 10-15 копійок. По зрідженому газу продовжується зростання на цьому тижні, але на наступному тижні він повинен явно припинитися. Те, що сьогодні відбувається, – результат того, що хтось не встиг підняти ціни, коли піднімали все, тепер вони коригують ціни. Наступного тижня ми очікуємо падіння по зрідженому газу.