Він нагадав, що у відповідь на вторгнення РФ в Україну США, Канада, Австралія, а потім і ЄС оголосили про запровадження ембарго, яке стосуватиметься як нафтової сировини, так і нафтопродуктів. Із 5 грудня діятиме заборона на продаж російської сирої нафти, а з 5 лютого 2023 року — і продукції нафтопереробки.
«Вплив цих обмежень можна буде оцінити нескоро. Вочевидь, лише за підсумками наступного року. Вплив цей буде тривалим та неоднозначним. Тому що під заборону після 5 лютого потраплять лише 43% російського нафтового експорту. Це відповідає приблизно 3% світового споживання. Оскільки інші постачальники не гарантують збільшення видобутку, яке допоможе компенсувати для ринку втрату таких обсягів, то нафтові котирування Brent після запровадження ембарго можуть зрости до 140-150 доларів за барель», – вважає експерт.
Це призведе до подорожчання нафтопродуктів в Європі. І якщо в ЄС зростання роздрібних цін буде незначним, оскільки там у структурі ціни понад 60% становлять податки, то в країнах, де їхня частка невелика, це стане дошкульним ударом для споживачів. А також може призвести до нестачі пального. Це стосується, у тому числі, й українського ринку.
За словами експерта, завдяки зростанню цін на нафту РФ цього і наступного року отримає значно більше доходів від експорту, ніж планувалося. Адже федеральний бюджет країни-агресора зверстаний, виходячи із середньої вартості нафти Urals у $44,2 за барель. Тоді як уже зараз ця нафта коштує $78.
Але надалі нафтові доходи Росії скорочуватимуться, прогнозує експерт, оскільки країна-агресор здатна спрямувати на альтернативні ринки – Китаю, Індії, деяких інших азійських та африканських держав – лише чверть експорту, що потрапить під заборону.