Згодом ухвалення закону також підтвердив нардеп Ярослав Железняк. За законопроект проголосували 305 народних депутатів.
Таким чином, НБУ отримав інструмент для націоналізації «Сенс Банку» (раніше — «Альфа-банку»), який належить підсанкційним росіянам Михайлу Фрідману та Петру Авену. Проти них запровадили санкції як Україна, так і Євросоюзу.
Новий закон пропонує заборонити підсанкційній особі набувати або збільшувати значну участь у банку. Це означає, що НБУ буде зобов’язаний визнавати банк неплатоспроможним і виводити його з ринку у разі, якщо проти власників такої установи було застосовано українські та міжнародні санкції.
Крім того, він дозволить вивести з ринку навіть платоспроможний системно-важливий банк при введенні санкцій.
На час дії військового стану НБУ зможе приймати щодо такого банку рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (якщо банк не є системно важливим) або про виведення з ринку банку (для системно важливих). Якщо після рішення НБУ щодо виведення з ринку системно важливого банку за новим законом держава погодилася брати участь у такому висновку, фактично починається націоналізація такого банку.
Такий системно важливий банк продовжить працювати, тоді як відбувається процес заміни його власників державою. Як зазначали автори законопроекту, вкладники не відчують негативних наслідків націоналізації.
Якщо держава відмовиться брати участь у виведенні системно важливого банку із ринку, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зможе виводити такий банк із ринку у загальному порядку.
«Така ситуація також не наражає на ризик втрати коштів вкладниками, адже під час військового стану всі вклади відшкодовуються в повному обсязі»,— йдеться в пояснювальній записці.
Закон набуде чинності після того, як його підпишуть голова Верховної Ради та президент.