«Ми говоримо про М3-агрегат. За останні роки він скоротився істотно в обороті. В цьому випадку не стоїть питання, що ми щось друкуємо.
Питання в тому, що з одного боку в банках є ліквідність, а з іншого — скорочується грошова маса в обігу і у нас практично немає кредитування. Ось з цим треба активно працювати.», – каже Марченко.
У той же час голова Мінфіну заявляє, що мова не йде про вливання грошей заради стимулювання кредитування. Нацбанку радять адаптувати інструменти таким чином, щоб збільшити ліквідність на ринку і знизити її вартість.
НБУ не зобов’язаний купувати ОВДП. Але регулятор недавно створив довгостроковий інструмент рефінансування, який дає можливість банкам отримувати «довгі гроші», зокрема для інфраструктурних проектів, і ці кошти можуть бути використані для купівлі ОВДП.
Україні потрібно близько 17 млрд доларів, щоб профінансувати дефіцит бюджету і розрахуватися по боргах в цьому році. Марченко стверджує, що до кінця року на зовнішніх ринках і всередині країни доведеться зайняти приблизно 457 млрд грн. При цьому внутрішні позики будуть перевипущені, тобто Мінфін здійснить так званий роловер.
Що стосується зовнішніх запозичень, то Марченко розраховує на співпрацю з Міжнародним валютним фондом, плануючи отримати в 2020 році 3,5 млрд доларів від МВФ. Крім того, транш МВФ розблокує фінансування від Світового банку (до 1 млрд доларів) і від ЄС (500 млн євро). Також ЄС направить в Україну 1,2 млрд євро додатково.
На внутрішньому ринку поновилися аукціони з розміщення ОВДП, після того, як Мінфін близько місяця не проводив торги через волатильність ринків. Зараз Мінфін планує знижувати криву прибутковості. Марченко не вважає розумним встановлювати ставки вище 11% при річній інфляції 2,1%.
При цьому Марченко зазначив, що НБУ і держбанки згодні з тим, що державні ОВДП могли б стати альтернативою депсертіфікатам Нацбанку.
Розміщувати держоблігації на зовнішніх ринках, за словами Марченка, на даний момент не є доцільним.