«Підтвердження РДЕ України в іноземній валюті на рівні „CC“ відображає очікування Fitch щодо подальшої реструктуризації комерційного боргу до закінчення дворічної перерви у виплатах з єврооблігацій у вересні 2024 року», – зазначає агентство.
Агентство зазначило, що обслуговування зовнішнього суверенного боргу зросте до $7,6 млрд у 2025 році, великий дефіцит бюджету в середньостроковій перспективі збільшить і без того високий державний борг, а розподіл тягаря з комерційними кредиторами є можливою умовою тривалої підтримки офіційного сектору.
За його прогнозом, ВВП зросте на 3,5% у 2023 році і на 4,0% у 2024 році після скорочення на 29% у 2022 році. На думку агентства, споживання дещо відновиться на послабленні побоювань щодо більш широкої військової ескалації, але інвестиції, як і раніше, у пригніченому стані. Fitch вважає, що заплановані на цей рік витрати на екстрене відновлення у розмірі $14 млрд будуть недовиконані.
Агентство очікує зростання бюджетного дефіциту цього року до 17,3% ВВП з майже 16% ВВП (25% ВВП без урахування міжнародних грантів) минулого року через пов’язані з війною витрати та скорочення грантового компонента бюджетної підтримки.
«Ми очікуємо, що в середньостроковій перспективі дефіцит залишиться високим, частково через величезні потреби в реконструкції та структурно вищі витрати на оборону, ніж до війни»,— констатується в повідомленні.
Агентство додає, що бачить велику невизначеність із зовнішнього фінансування після наступного року, частково через потенційну втому донорів.
Fitch також прогнозує, що держборг виросте до 85% ВВП на кінець 2023 року і до 94% на кінець 2024 року, тоді як минулого року він збільшився на 30 процентних пунктів (п.п.) – до 78,5% ВВП.
На думку агентства, прив’язка долара США до гривні збережеться до 2023 року з помірним зниженням курсу до 2024 року в міру запровадження більшої гнучкості обмінного курсу та поступового ослаблення валютного контролю.
Fitch прогнозує, що інфляція знизиться до 14,5% до кінця цього року і до 12,7% у середньому в 2024 році з 15,3% до кінця травня та 26,6% минулого року. На думку агенції, облікову ставку Нацбанк опустить на 5 в.п. — до 20%, проте ризики, як і раніше, зміщені у бік підвищення, включаючи наслідки руйнування Каховської греблі.
На думку Fitch, Україна, ймовірно, віддасть перевагу єдиній комплексній реструктуризації боргу наступного року. Однак у разі збереження невизначеності з безпекою агентство очікує проміжного кроку у вигляді подальшого відстрочення платежів по єврооблігаціях, як офіційні кредитори погодилися продовжити мораторій на виплати до кінця 2026 року в рамках програми EFF з Україною.
Уточнюється також, що Fitch підтвердило РДЕ «CCC-» у національній валюті. Воно пояснило, що більш високий рейтинг, ніж у боргу в іноземній валюті, відображає більш серйозні перешкоди для реструктуризації боргу в національній валюті, враховуючи, що лише 4% належать нерезидентам, тоді як 48% – Нацбанку України та 38% – українським банкам, зокрема, половина — держбанкам.
«Ми не бачимо значного міжнародного тиску з метою проведення реструктуризації внутрішнього боргу, зокрема через ризики для внутрішнього попиту на державний борг та довіру до банків. Тим не менш, у більш довгостроковій перспективі все ще існує значний кредитний ризик через невизначеність щодо джерел фінансування потенційно затяжної війни та значні зусилля щодо відновлення»,— йдеться у повідомленні.
Згідно з прогнозом, базовий сценарій Fitch передбачає, що війна триватиме до 2024 року в рамках її нинішніх широких параметрів.
«Ми вважаємо, що зараз Україна має стратегічну військову перевагу, підкріплену модернізованим озброєнням, західною розвідкою та жорсткою рішучістю. Однак у нашому основному сценарії військової переваги недостатньо для рішучого досягнення цілей», – зазначила рейтингова агенція.
Воно додало, що також спостерігається відсутність політичних поступок, що заслуговують на довіру, які могли б стати основою для врегулювання шляхом переговорів, що може призвести до дуже затяжного конфлікту.
«У більш довгостроковій перспективі ми очікуємо, що якась форма врегулювання покладе край війні, хоча вважаємо, що заморожений конфлікт вірогідніший за стійку мирну угоду»,— написало Fitch.
Fitch також прогнозує збільшення дефіциту рахунку поточних операцій до дефіциту в 1,8% ВВП у 2023 році та 3,5% у 2024 році за профіцитом у 5% у 2022 році, оскільки імпорт відновлюється швидше за експорт.
«Великі кредити офіційного сектору та поступове поліпшення чистої міграції допомагають підкріпити наш прогноз збільшення міжнародних резервів до $38,9 млрд на кінець 2023 року, що еквівалентно 4,8 місяцям поточних зовнішніх платежів, що перевищує медіанне значення для всіх суверенних держав із рейтингом категорії «В»,— наголошується у звіті.