В березні базова інфляція в Україні прискорилася до 5,9% з лютневих 5,6%. Як повідомляється в свіжому коментарі Нацбанку, минулого місяця помітно подорожчали соняшникова олія та вершкове масло, кондитерські вироби, молочка, м’ясо та рибні продукти, а також сухофрукти і безалкогольні напої. У даній категорії зростання цін прискорилося до 8,7 р/р.
При цьому подорожчання сирих продуктів харчування в березні прискорилося на 11,8% р/р: на тлі високих світових цін і слабких врожаїв зросли ціни на м’ясо, цукор, борошно, овочі (капуста, буряк і морква) та банани. А ось цибуля, часник і лимони в зазначений період помітно подешевшали.
Що ж стосується вартості послуг, то тут, на тлі збереження стійкого споживчого попиту, зростання цін прискорилося до 7,3 р/р. Більшою мірою подорожчання торкнулося послуг громадського харчування, салонів краси, кінотеатрів і хімчисток.
У той же час, непродовольчі товари в березні дорожчали повільніше: темпи зростання цін на фармацевтичну продукцію, засоби для чищення, товари для особистого догляду, комп’ютерну техніку та автомобілі знизилися до 1,8% р/р. При цьому ціни на побутову техніку, меблі та ювелірку в березні зростали швидше.
Темпи зростання адміністративно регульованих цін, за даними НБУ, в перший місяць весни збільшилися до 13,0% р/р, тоді як подорожчання палива прискорилося до 12,2% р/р.
Регулятор прогнозує зниження інфляції в IV кварталі поточного року і повернення показника до цілі 5% в першому півріччі 2022-го. У найближчі місяці, зазначають в Нацбанку, інфляційний тиск залишатиметься значним.
Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, що з-за втрат, викликаних карантинними обмеженнями, НБУ погіршив прогноз зростання реального ВВП України в 2021 році до 3,8%.