Серед новацій, які вже працюють, депутат назвав оновлений call-центр ДПС.
“Він на сьогодні працює за типом контакт-центру будь-якої великої приватної компанії. Кожен дзвінок обробляється, аналізується, є call-беки, є оцінка якості обслуговування, оператор має доступ до картки та профілю платника податків, тому він може консультувати не абстрактно, а конкретно за вашим кейсом”, – сказав Гетьманцев.
З березня ДПС забезпечує платників податків передзаповненням податкових декларацій. Також зараз іде розвиток електронного кабінету – він “постійно розширюється, удосконалюється, інтегрується з різними реєстрами, що існують у державі”.
“Так звана система “Трембіта” інтегрується з електронним кабінетом, де платник може подивитись будь-які дані про себе. Робимо так, щоб в електронному кабінеті були всі державні реєстри, у тому числі й судових рішень”, – пообіцяв політик.
Крім того, вже розпочала роботу Автоматична система аналізу та управління ризиками (АСАУР) – щоправда, не досконало, визнає Гетьманцев.
“АСАУР має об’єднувати взагалі всю інформацію у податковій, від РРО до електронного акцизу, і на цій базі визначити профіль платника – чи є він ризиковим чи ні, які є ризики, що йому треба зробити, щоб не стати ризиковим. Ми вдосконалюємо цю систему кожну Тиждень. Там уже є близько ста критеріїв, за якими здійснюється оцінка ризикованості платника, над ними постійно працюють”, – сказав він.
Найбільш складною частиною реформи є запровадження SAF-T-файлу, який дасть змогу платникам податків самостійно перевірити всі ризики у поданій звітності. Гетьманцев висловив переконання, що до кінця року вдасться запустити його у тестовому режимі для великих платників податків (надалі він почне працювати і для середніх). Наразі для SOF-T-файлу розробляється програмне забезпечення.
“Дуже багато добровольців, які просять, щоб на них протестували програмне забезпечення SAF-T файлу. Наприклад, Київстар, Астарта, інші компанії”, – навів приклад голова податкового комітету парламенту.
За його оцінками, “революція” має відбутися за рік-два.