За словами міністра фінансів Сергія Марченка, виділені гроші пішли відразу на кілька статей витрат. Наприклад, 9 млрд гривень до Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття для допомоги тим, хто залишився без роботи через дії карантину.
Майже 3 млрд гривень уряд вирішив направити на заходи, пов’язані із запобіганням спалаху епідемії коронавірусу. З них 650 млн гривень пішли на лабораторні підрозділи МОЗ, ще 2,3 млрд – на закупівлі засобів індивідуального захисту для лікарень і поліклінік, що надають стаціонарну допомогу пацієнтам, у яких діагностовано коронавірус, і екстрену медичну допомогу.
Ще 2,5 млрд гривень виділені на допомогу Фонду соціального страхування (в тому числі 471 млн на виплати сім’ям медичних працівників, які померли від коронавірусу). Також 2,7 млрд гривень призначено на додаткові виплати – до 50% заробітної плати або грошового забезпечення військовим, поліцейським і «відповідним категоріям, які забезпечують життєдіяльність населення», 23,7 млн гривень пішли на заходи щодо подолання коронавірусної інфекції в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, і 52,5 млн гривень були витрачені на повернення коштів за скасоване пробне зовнішнє незалежне оцінювання.
А що по ШВЛ?
А тепер найцікавіше – всього 100 млн гривень уряд виділив установам охорони здоров’я, що надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам, у яких діагностовано коронавірус, на закупівлю апаратів ШВЛ. Це крапля в морі, оскільки статистика невблаганна: на кожну реанімаційне ліжко в лікарнях є лише 0,7 апаратів штучної вентиляції легенів замість необхідних двох.
І навіть з придбанням цих апаратів все далеко непросто: деякі медичні установи поспішали із закупівлями, тому придбали ШВЛ за захмарними цінами через полегшену процедуру конкурсу. Цікаво, що Кіровоградська область закуповувала апарати штучної вентиляції легенів в 2,5 рази дорожче їх середньої вартості, а практично кожен третій апарат, який отримала Київська клінічна міська лікарня №17, просто не працює.
18 червня президент відзвітував про те, що українським лікарням не вистачає найнеобхіднішого – обладнання та персоналу, оскільки лікарі масово звільнялися в період пандемії. У кожного четвертого медика немає достатньої кількості необхідних засобів індивідуального захисту, а самі медичні заклади забезпечені ними лише на 73%. А тести для визначення коронавірусної інфекції, для яких використовується метод імуноферментного аналізу, взагалі тривалий час не закуповувалися за спрощеною процедурою. І навіть після їх закупівлі державою, в лікарнях просили пацієнтів заплатити за тест в розмірі від 200 до 300 гривень в залежності від регіону.
«Велике будівництво» по-українськи
У червні Верховна Рада дозволила використовувати кошти з фонду для боротьби з коронавірусом на ремонт доріг. Цікаво, що на ремонт і реконструкцію доріг планується виділити 35 млрд грн, близько 5,8 млрд вже були розподілені. За підрахунками аналітиків, на цільові потреби виділено в 15 разів менше, ніж на дороги.
Пріоритетність розподілу коштів дивує українців. У розпал пандемії організовувати «велике будівництво», витрати на яке в сотні разів перевищили витрати на закупівлю апаратів ШВЛ і засобів індивідуального захисту, здається нерозумним. Цікаво, що виділених 35 млрд гривень не вистачить, щоб зробити навіть десяту частину запланованих робіт.
Уряд розраховував, що будівництво доріг допоможе створити нові робочі місця. Однак станом на 9 червня 2020 року в сфері дорожніх робіт було працевлаштовано всього 3,5 тисячі безробітних з майже 500 тис. зареєстрованих на біржі праці. І навіть не дивлячись на ці вельми невтішні показники, влада все ще сподіваються, що «велике будівництво» допоможе створити близько 150 тис. вакансій.
Цікавою і несподіваною виявилася реакція на розподіл коштів головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, який запевнив, що, коли мова йшла про стабілізаційний фонд, призначений для боротьби з вірусом, передбачалося, що він повинен був враховувати не тільки потреби охорони здоров’я. Фонд також мав враховувати і соціальні гарантії. Також Віктор Ляшко висловив повну впевненість в тому, що яке б рішення не було прийнято Кабміном, воно спрямоване на те, щоб ефективно боротися з коронавірусною хворобою.
Однак аналітики в один голос твердять, що в разі виникнення другої хвилі пандемії восени, в Україні відбудеться тупікова ситуація. За підрахунками Міністерства охорони здоров’я, для забезпечення всіх українських лікарень засобами індивідуального захисту фонду необхідно мінімум 2,5 млрд гривень. На жаль, у фонді залишилося трохи менше 10 млрд гривень, яких до кінця року просто не вистачить, щоб забезпечити всі потреби лікарень.