Цей тиждень не принесе позитивних новин.
В Україні курс долара на тлі паніки через коронавірус, оголошення карантину і падіння світових ринків – буде тільки рости.
Можна впевнено сказати, що найближчим часом валюта проб’є чергову психологічну позначку в 27 грн за долар.
НБУ дуже незграбно стримує курс долара.
На мою думку, ситуація зі світовою кризою і коронавірусом лягла в тренд НБУ і вплинула на девальвацію гривні. Критикували ревальвацію Нацбанком національної валюти і експортери, і Міністерство фінансів. Тепер, з легким серцем Національний банк знецінює гривню!
На сьогоднішній день Національний банк України встановив офіційний курс на рівні 26,08 гривень за долар, що на 23 копійки вище в порівнянні з попереднім банківським днем.
Я думаю, на цьому тижні долар на міжбанку буде торгуватися близько 26,5-27 грн, а готівковий долар в банках буде торгуватися близько 26,9/27,5 грн.
Минулий короткий тиждень став драматичним для гривні, яка втратила за 4 дні річний запас зміцнення: котирування стартували з 25,28-25,32 і були відносно стабільними лише у вівторок, а потім, не дивлячись на зусилля регулятора, перейшли до стрімкого зростання, і вже в четвер подолали бар’єр 26, завершивши тиждень впритул на підступах до рівня 26,2.
Готівковий ринок включив турборежим і пішов у відрив: його котирування виросли з 25,25-25,80 до 26,60-26,80 з подальшим коригуванням до 26,50-26,60.
Офіційний курс гривні за тиждень показав рекордне зниження: з 24,92 минулого вівторка до 26,07 заявлених на сьогодні.
Стрімке зростання валютних котирувань стало реакцією на низку різноманітних зовнішніх і внутрішніх негативних факторів: набирає обертів пандемія коронавируса, падіння фондових ринків, різкий обвал цін на нафту і курсу рубля, вихід інвесторів з ринків, що розвиваються, ралі основних світових валют, відмова від проведення аукціону ОВДП, геополітична турбулентність. До перелічених чинників додався каталізатор з боку готівкового ринку, що вичерпав запаси холоднокровності і стрімко наростив курсовий зазор з міжбанком, що створило додаткові можливості для спекулятивних переливів валюти.
Регулятор щодня гасив курсову пожежу інтервенціями і двома аукціонами з продажу валюти, проведеними вперше з грудня 2017 року; загальний обсяг проданої за тиждень валюти склав 981,6 млн доларів, а з початку березня – 1289 млн, що перевищило обсяг купленої регулятором валюти з початку року (1232 млн доларів). Зусилля НБУ лише частково стримували спекулятивно-панічні настрої і згладжували курсову динаміку. Рішення НБУ про зниження облікової ставки до 10% на тлі зростаючої волатильності валютного ринку мало сприяло стабілізації настроїв, хіба що готівковий ринок зменшив градус ажіотажу і дещо скоротив випереджаючий курсовий відрив від міжбанку.
Курсова динаміка наступного тижня буде залежати від ступеня прояву перерахованих вище факторів, які істотно впливають на українську відкриту економіку і співвідношення валютного попиту і пропозиції, що визначає курс. При їх помірному прояві ми очікуємо, що торги на наступному тижні будуть проходити в діапазоні 26,20-26,60 грн. за долар США.