Порівняно з травневим прогнозом Банку цифра скорочення української економіки не змінилася. Водночас ЄБРР знизив очікування щодо відновлення економіки з 25% до 8%. Раніше очікувалося, що суттєві роботи з відновлення вже будуть відбуватися.
Зниження прогнозу демонструє те, в якій мірі невизначеність впливає на економічні перспективи України. Економіці, яка зросла на 3,4% після пандемії 2021 року, довелося функціонувати в умовах війни.
Протягом кількох останніх місяців бойові дії охопили територію, яка генерує близько 20% ВВП. Проте, як зазначили в ЄБРР, спостерігаються значні руйнування людського капіталу, інфраструктури та виробничих потужностей.
Так, станом на середину серпня 15% населення виїхали за кордон, стільки ж людей були змушені змінити місце проживання всередині країни. Економічну діяльність було серйозно порушено навіть у регіонах, де не проходили бойові дії.
Блокада українських портів та руйнування багатьох підприємств з виробництва сталі на сході країни також знищили дві основні статті експорту, які приносили майже половину всіх довоєнних експортних доходів.
У першому кварталі цього року ВВП впав більш ніж на 15% у річному вимірі, а у другому падіння перевищило 37%. У серпні інфляція зросла до 23,8% через перебої з постачанням та різке скорочення податкових надходжень. Станом на липень валютні резерви країни просіли на 20%. Це спонукало Нацбанк підвищити облікову ставку з 10% до 25% та провести разову девальвацію гривні на 20%.
З того часу ситуація почала покращуватися, частково через збільшення зовнішнього фінансування у серпні та вересні. У результаті на кінець серпня ЗВР відіграли половину своїх втрат, уточнили в ЄБРР. А відновлення експорту зерна з деяких портів та очікування на достатню зовнішню допомогу можуть стати позитивними чинниками для економічної активності.
У Європейському банку реконструкції та розвитку також підкреслили, що ризики для прогнозів є високими залежно від тривалості та інтенсивності війни.