Новини Maanimo

В Мінекономіки повідомили, які фактори впливали на зростання ВВП

Оскільки Державна служба статистики опублікувала актуальну інформацію про зростання ВВП в четвертому кварталі, то в Мінекономіки вирішили пояснити, чому зростання сповільнилося.

У міністерстві вважають, що це обумовлено, зокрема, тим, що основний збір врожаю зернових припав на третій квартал, внаслідок чого в цей період показники різко зросли, зате пізніше знизилися, так як збір закінчився.

Крім того, ряд чинників спровокував зниження обсягів випуску промисловості в жовтні-грудні.

Посилення торгових воєн в світі спричинило зниження промислового виробництва на багатьох ринках, в тому числі і в Європі. Спад промисловості в ЄС в 2019 році склав 1,1%, при цьому до кінця року ситуація ще погіршилася. Істотно впали ціни на чорні метали – в середньому на 10-15% в порівнянні з 2018 роком. В результаті скоротилося металургійне виробництво.

Вплинули на скорочення темпів розвитку економіки протекціоністські заходи з боку США, обмеження, які ввели ЄС і Єгипет, а також нові торгові санкції з боку РФ. Останній фактор погіршив ситуацію в українському машинобудуванні. Виробництво за рік впало на 5,6%.

Загострилися локальні проблеми з логістикою. У минулому році істотно зросло навантаження на чорноморські порти, так як збільшилися обсяги перевалки зерна, вугілля і металів через те, що ці вантажі переорієнтували з європейського напрямку і азовських портів. Тому виникали труднощі при доставці.

У зв’язку з теплими погодними умовами скоротився попит на енергоресурси, а, отже, знизився обсяг поставок газу і електроенергії.

Через зміцнення обмінного курсу знижувалася цінова конкурентоспроможність підприємств. Одночасно з цим підприємства мали підвищувати зарплати, щоб утримати співробітників.

У цих умовах, щоб зберегти конкурентоспроможність, промислові підприємства були змушені проводити модернізацію. Протягом перших 9 місяців капітальні інвестиції в добувній промисловості зросли на 34%, в енергетичному секторі – на 38%, в харчовій промисловості – на 42%, в металургії – на 34%.

Виріс чистий приплив прямих іноземних інвестицій в реальний сектор економіки. Обсяг ПІІ досяг 2,3 млрд доларів, а це в 1,7 раз більше, ніж в 2018 році, коли ця сума становила 1,4 млрд доларів.

Варто врахувати, що проведення капремонтів і оновлення ліній в певній мірі гальмувало роботу підприємств і знижувало показники в окремих галузях.

Тим не менш, деякі галузі вже поліпшили свої результати завдяки інвестиціям. Фармацевтичне виробництво зросло на 5,1%, виробництво комп’ютерів, електронної та оптичної продукції – на 4,3%, а хімічне виробництво – на 3,3%.

У січні 2020 року металургійна галузь почала відновлювати темпи зростання. Зокрема, у порівнянні з груднем збільшилися обсяги виробництва прокату (на 29,4%), сталі (на 14,6%) і чавуну (на 4,9%).

Додамо, що, за даними Державної адміністрації морських портів, в січні зросли обсяги перевалки вантажів – на 20,5% в порівнянні з січнем 2019 року.

Найближчим часом Міністерство розвитку економіки планує презентувати подальшу стратегію економічного зростання, яка буде заснована на залученні інвестицій.