Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:
Після відставки глави НБУ Якова Смолія курс долара злетів на 40 копійок, але поступово почав знижуватися. Найімовірніше, така тенденція продовжиться і в цей тиждень, так як Нацбанк контролює ринок, не дозволяючи розвиватися спекулятивній хвилі. Імпортери поводяться спокійно, а попит з боку населення і спекулянтів був досить швидко збитий. Як приклад, за минулий тиждень курс долара до гривні знизився на всіх сегментах валютного ринку на 0,2-0,9%.
У найближчий тиждень це, швидше за все, продовжиться, і гривня плавно піде вгору. На сьогодні Національний банк України встановив офіційний курс на рівні 26,95 гривень за долар. Що на 2 копійки вище в порівнянні з попереднім банківським днем. Можна припустити, що в найближчі сім днів долар на міжбанку буде торгуватися близько 26,9 за гривню, а готівковий долар в банках буде торгуватися близько 26,8-27,0 грн.
Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:
Минулий тиждень став для гривні порівняно спокійним, досить сприятливим і десь навіть реабілітаційним після курсових гойдалок попереднього тижня. Після обережного старту з широким спредом 27,15-27,27 грн котирування вже в понеділок знизилися до 27 грн, потім продовжили зниження до тижневого мінімуму 26,91-26,95 грн в четвер з подальшим коригуванням до 27,00-27,03 грн на фініші в п’ятницю.
Офіційний курс гривні зміцнився на 22 копійки: з 27,17 грн до 26,95 грн, заявлених на сьогодні.
Другу хвилю курсової паніки розігнати не вийшло: емоційний попит швидко наситився, котирування пішли вниз, регулятор повернувся до практики викупу надлишків валюти при переважанні пропозиції, згладжуючи динаміку котирувань і пропонуючи ринку локальні курсові мінімуми, найвдалішим з яких на цьому тижні став 26,9 грн . Тижневим результатом участі Нацбанку в торгах стала покупка 92 млн доларів при нульових продажах.
Готівковий ринок традиційно йшов у фарватері міжбанку: стартував на 27,02-27,06 грн, опустився до 26,90-26,95 грн і пішов на вихідні з широким «запасом міцності» 26,90-27,10 грн.
Скромні результати чергового аукціону Мінфіну, який розмістив ОВДП всього на 313 млн грн, не перекрили обсяги погашень більш ранніх випусків ОВДП, що зіграло не на користь гривні, але в цілому не зробило істотного впливу на хід торгів.
Ситуативне зростання євро до долара на світових ринках сприяло переключенню уваги спекулятивної частини ринку на даний напрямок.
Курсова динаміка поточного тижня буде залежати від кадрових рішень по керівництву НБУ, подальшого розвитку епідемічної ситуації та жорсткості заходів протидії їй, темпів відновлення бізнес-активності, кон’юнктури зовнішніх ринків, що впливають на співвідношення валютного попиту та пропозиції в Україні. При їх збалансованому прояві ми очікуємо, що торги будуть проходити в діапазоні 26,90-27,10 грн за долар США.
Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу:
Минулого тижня ринок повернувся в звичне літнє малоактивне (і посткарантинне) русло після бурхливого попереднього тижня в міру того, як спадав ажіотаж навколо відставки Якова Смолія. Найбільш активні учасники торгів, які впливали на рух курсу валют ще в червні – нерезиденти купують валюту від продажу ОВДП і державні компанії, які продають валюту для поповнення державного бюджету – на цьому тижні були не активні. У підсумку, якщо в понеділок-вівторок на ринку ще спостерігалося деяка надлишкова пропозиція валюти, яку викуповував НБУ, то починаючи з середи і до кінця тижня ринок в достатній мірі був рівноважний, обсяги торгів низькі, а НБУ участі в торгах більше не брав.
Понеділок відкрився на котируваннях 27,15/25 гривень за долар США, потім пішов досить різкий спад на хвилі збільшення пропозиції валюти (потенційні продавці за поки ще високим курсом поспішали це зробити), курс опустився до позначок 26,95/98 грн вже до закриття торгів понеділка і потім в вузькому діапазоні 26,90-27,00 ринок і знаходився практично весь залишок тижня.
Тільки в п’ятницю, ближче до закриття торгів, відчувся надлишковий попит на валюту і курс знову повернувся на відмітку вище 27,00, створюючи заділ для майбутнього зростання на наступному тижні. П’ятничний підскок курсу стався на тлі мінімальних обсягів торгів, очевидно, позначилися навіть не найбільші покупки компаніями під виплати дивідендів, а також покупцями, вичікуючи хороший курс, щоб встигнути купити валюту на побоюваннях, що нове керівництво НБУ може змінити ставлення до курсу національної.
В результаті, тиждень закрився на рівні 27,00/05 грн і формально за тиждень гривня зміцнилася на 15 копійок, а НБУ поповнив резерви на 92 млн доларів США. Проте, тиск на курс національної валюти продовжує відчуватися і, в міру того, як ми переступимо річний екватор і будемо наближатися до осені, у міру відновлення економіки і споживчого попиту, шанси в цьому році ще раз побачити курс 26,50 грн будуть зменшуватися, а побачити 27,50 грн – скоріше, навпаки.
Крім того, на поточний момент в інформаційному полі занадто багато розмов про «швидку і неминучу» девальвацію гривні, хоча поки фундаментальних факторів для цього немає і навіть є легкий перекіс в сторону надлишку пропозиції валюти, який може ще посилитися у міру продажу врожаю аграріями. Але очікування девальвації, посилені невизначеністю з майбутньою курсовою політикою нового керівництва НБУ, будуть також чинити тиск на курс, і чим ближче до осені, тим, очевидно, воно буде посилюватися – українці звикли до курсової сезонності.
На наступному тижні, як і раніше, фокус уваги буде спрямований на новини про потенційних кандидатів на пост глави НБУ, а також на реакцію на це представників міжнародних фінансових організацій. В тому числі, як це може вплинути на поведінку нерезидентів-власників ОВДП – поки ринок реагує на ці події досить стримано, але котирування на гривневі ОВДП на вторинному ринку підросли (з 9-10% раніше, до 11-12% зараз), а в випадку інтенсифікації продажів паперів – це дасть і новий поштовх для зростання курсу долара.
Наш валютний прогноз на тиждень: 26,90-27,40 дол/грн.