Група аналітиків, включаючи Андреаса Умланда зі Шведського інституту міжнародних справ, вважає, що в перспективі Україна, що володіє «величезною ГТС», зможе не тільки забезпечити свої внутрішні потреби в природному газі, а й почати експорт палива в сусідні країни. Щоб збільшити видобуток, зазначають експерти, Україні потрібно зосередитися на розробці вже розвіданих запасів.
За даними Українського інституту майбутнього, співзасновником якого є один з авторів ініціативи Анатолій Амелін, для того, щоб країна стала потенційним експортером і самодостатнім споживачем, будуть потрібні інвестиції на суму близько $19,5 млрд. З них $3,5 млрд підуть на розробку газових родовищ, $14 млрд потрібно вкласти безпосередньо у видобуток нафти і $2 млрд – в її переробку.
Як зазначають автори дослідження, для досягнення повної енергетичної незалежності України буде потрібна сума, яка на тлі відносно невеликого бюджету і ВВП країни виглядає «значною».
Проте, додають вони, дана сума «дорівнює лише приблизним витратам на поточний імпорт енергоносіїв в Україну протягом 2-3 років».
Таким чином, констатують експерти, навіть така значна сума «амортизується відносно швидко».
Нагадаємо, з 1 травня 2019 року НАК «Нафтогаз України» на вимогу Кабінету міністрів запустив новий механізм визначення ціни, і тепер вона змінюється щомісяця.