Для країн, що розвиваються, якою є Україна, небезпечним вважається зростання цін у річному вимірі на 7-13%. Крім того, сьогодні ситуація погіршується тим, що є світова тенденція до високої інфляції.
«Проблема, яка не вирішиться сама собою. Поточне зростання цін в Україні та світі очікується та відображає відновлення як вітчизняної, так і світової економіки. Все більше центробанків країн з економікою, що розвивається, не вважають поточний інфляційний сплеск тимчасовим і переходять до циклу посилення монетарної політики: підвищують ключові ставки і згортають стимулюючі заходи щодо стримування інфляційного сплеску», – зазначив він.
Ймовірно, Національний банк і надалі посилюватиме монетарну політику.
«У цих умовах досить дивно виглядають заклики до НБУ ігнорувати поточне прискорення інфляції, зростання інфляційних ризиків на горизонті політики та не посилювати монетарну політику. Нога на граблі настає, а серце вірить у чудеса? Згадаймо хоча б 2015 рік в Україні, коли інфляція за окремі місяці досягала 60% у річному обчисленні. Справді, після запровадження інфляційного таргетування інфляція окремі періоди також прискорювалися (нині вона перевищує 10%). Більше того, у 2020 році вона навпаки була нижчою за цільовий діапазон», – розповів він.
За даними Держстату, інфляція в Україні у жовтні порівняно з вереснем становила 0,9%, з початку року – 8,5%, до жовтня минулого року – 10,9%. Найбільше зросли ціни на овочі, хліб та газ.
Нагадаємо, що Кабінет міністрів у проекті державного бюджету на 2022 рік до другого читання зменшив суму відрахувань Національного банку України. НБУ має перерахувати 13,581 млрд гривень.