Цифра дня: 295,75 млн грн
Виплатив ФГВ вкладникам збанкрутілого Єкспобанку
Прорив дня: Мінрегіон запустив нову платформу для відбору інвестпроектів
Кабінет міністрів 27 січня направив до Верховної Ради законопроект про компенсації за затримку соціальних виплат. Якщо українцям не виплатять вчасно зарплату або пенсію, то вони зможуть розраховувати на те, що держава забезпечить компенсацію за цю незручність.
Кабмін схвалив цей законопроект 24 січня.
Міністр соціальної політики Юлія Соколовська зазначила, що в законі чітко прописана адміністративна процедура прийняття рішення, тому нові норми повинні посприяти мінімізації корупційних ризиків.
Сам механізм виплат не зміниться, але буде врахована інфляція за період затримки.
Компенсацію виплачуватимуть за несвоєчасну виплату пенсій або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, згідно із законодавством).
Крім того, компенсація передбачена за порушення терміну видачі зарплати, стипендії, інших соціальних виплат та суми індексації доходів.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський підписав закон №1231 «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Результати перевірок вплинуть на те, чи зможе людина розраховувати на держпідтримку і яким буде розмір виплат.
Провал дня: За весь 2019 рік держборг зріс на 6 млрд доларів Міністерство фінансів оновило дані про державний борг України. Протягом усього минулого року держборг в гривні скоротився на 7,84%, або на 170,2 млрд грн, а в доларовому еквіваленті зріс на 7,71% до 84,4 млрд доларів.
Така ситуація обумовлена, зокрема, зміцненням національної валюти.
Якщо 31 грудня 2018 року курс був на рівні 27,6882 грн / дол, то до 31 грудня 2019 року гривня зміцнилася до 23,6862 грн / дол.
Відношення державного і гарантованого державою боргу до прогнозного показника ВВП в кінці 2019 року становило близько 50%, а в кінці 2018 року – 60,9%. Тільки державний борг становив в кінці 2019 року 44% від ВВП, а в кінці 2018 року – 52,3% від ВВП.
Загальні витрати держбюджету по погашенню державного боргу в минулому році склали 345,2 млрд грн, а з обслуговування – 119,2 млрд грн.
У травні Мінфін погасив облігації зовнішньої держпозики, які були випущені під гарантію США в 2014 році. Номінальна сума паперів – 1 млрд доларів, а ставка дохідності – 1,844% річних. Крім того, у вересні Україна погасила єврооблігації на 661 млн доларів.
Також відзначимо, що в кінці 2019 року Міністерство фінансів остаточно погасило облігації внутрішньої державної позики, які випустило в 2014 році для відшкодування податку на додану вартість.
До 2017 року компенсація ПДВ відбувалася зазвичай в ручному режимі, і це заважало бізнесу працювати, так як уряд затримував виплати і був змушений випускати спеціальні ПДВ-облігації.
У 2017 році Мінфін запустив публічний реєстр заявок і сум відшкодування ПДВ і відмовився від випуску цінних паперів на користь автоматичної компенсації податку. Зараз українським підприємствам повертають ПДВ протягом 60 днів з моменту подачі заяви.
Нагадаємо, що 27 січня на рахунки Держказначейства були перераховані 1,25 млрд євро, отримані від розміщення нового випуску облігацій зовнішньої державної позики.
Цитата дня:
«Ідея “інвестиційної няні” полягає в тому, що Уряд України підписує конкретні умови з інвестором, і таким чином уряд України відповідатиме в міжнародних судах перед інвестором за порушення, ну і інвестор також відповідатиме перед урядом України − це дзеркальний договір. Операційно це буде вирішуватися на базі UkraineInvest. Це організація, яка є повністю Державним агентством із залучення інвестицій», – міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов про ідею “інвестиційної няні”.