Цифра дня: 13,8 млрд грн
Недоотримав бюджет України в січні
Прорив дня: Україна поліпшила позицію в рейтингу кредитних ризиків
Організація економічного співробітництва і розвитку оновила класифікацію країн за ступенем кредитного ризику. Україну на цей раз зарахували не в сьому, а в шосту групу ризику, що означає поліпшення позиції.
Крім України, в шостій групі числяться Білорусь, Грузія, Вірменія, Уганда, Шрі-Ланка, Нігерія і Монголія.
За підсумками року також покращилося становище Косово і Сербії. Проте становище Алжиру, Оману, Тунісу, Ірану і Туркменістану, навпаки, погіршилося.
ОЕСР класифікує країни в залежності від ступеня ризику на основі результатів економетричної моделі, в яку входять актуальні дані Міжнародного валютного фонду і Світового банку, а також інформація про досвід співпраці з експортними кредитними страховими компаніями країн-учасників ОЕСР. Відзначимо, що в ОЕСР беруть участь 35 розвинених країн.
Зростання України в рейтингу ОЕСР позитивно вплине на українські компанії, які мають вихід на зовнішні ринки. Оскільки довіра до них виросте, вартість страхування ризиків для них знизиться, і вони зможуть збільшувати кредитні лінії на більш вигідних умовах.
Нагадаємо, що представник Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов ще в серпні 2019 року повідомляв, що країни ОЕСР підсилюють присутність на українському страховому ринку завдяки змінам в регуляторному середовищі.
Провал дня: У Китаї через коронавирус обвалився фондовий ринок
Китайські біржі 3 лютого відкрилися після десятиденної перерви. Біржові індекси обвалилися в середньому на 8%, тому що трейдери не можуть спрогнозувати подальший розвиток подій на тлі епідемії. До цього настільки сильно індекси падали тільки в серпні 2015 року, як повідомляє Bloomberg.
Біржі Китаю закрилися 23 січня у зв’язку зі святами, а пізніше уряд продовжив перерву в роботі фондового ринку.
Тривала зупинка в роботі ринку була обумовлена тим, що в Китаї стрімко поширилася епідемія коронавируса. За останніми даними, кількість заражених вже перевищила 17,2 тисяч осіб. Летальний результат був зафіксований в 362 випадках.
«Дуже складно торгувати цінними паперами. Неможливо прогнозувати, як ця хвороба буде розвиватися. Навіть експерти не мають чіткого уявлення, коли закінчиться спалах хвороби, не кажучи вже про трейдерів. »- зазначив глава пекінської інвесткомпанії WanDeFu Лі Шувей.
Зокрема, індекс Shanghai Composite почав падати ще до свят, знизившись тоді на 2,7%. До теперішнього часу падіння склало вже -7,72%.
Індекс Shenzhen Component за підсумками останніх торгів впав на 8,45%, а China 50 – на 7,07%. Зниження індексу CSI 300, який об’єднує 300 найбільших емітентів на біржах Шанхая і Шеньчженя, на відкритті торгів досягало 9,1%.
Тільки індекс Гонконгської фондової біржі Hang Seng виріс, але не дуже значно – на 0,17%.
Щоб нейтралізувати паніку на біржах, китайська влада вливає в фінансові ринки додаткові обсяги ліквідності і вже витратила на це 1,2 трлн юанів. Крім того, Народний банк КНР знизив ставку на 10 базисних пунктів.
Нагадаємо, що 30 січня заступник голови Національного банку України Дмитро Сологуб заявив на прес-брифінгу, що коронавірус впливає на світові ринки приблизно так само, як і епідемії, що спостерігалися раніше, тому НБУ не вважає за потрібне переглядати через це макропоказники.
Цитата дня:
«Що таке 5-7-9%? Це безпосередньо ставки, які ми пропонуємо за цими кредитами, в залежності від фінансового стану компанії, в залежності від ідеї, пропрацювання, в залежності від того, які показники і який внесок можна також вносити компанії. Ці кредити будуть або під 5, або під 7, або під 9%, але навіть для тих, хто потрапляє під категорію для 7 чи 9%, є можливість понизити свою ставку до 5%, створюючи додаткові робочі місця. Це додатковий плюс, за яким банки вас будуть оцінювати. Кожне додаткове робоче місце буде зменшувати вашу ставку», – міністр фінансів України Оксана Маркарова про програму «Доступні кредити 5-7-9%».