Мультиплікаційний ефект від адміністративного підвищення цін на енергоносії може тривати два роки. Про це у коментарі Gmk.center заявив голова Ради НБУ Богдан Данилишин.
За словами експерта, ефект зростання цін на енергоносії може тривати два роки: виходячи з нинішньої динаміки цін, внесок зростання цін на енергоносії може сформувати близько 3 в.п. споживчої інфляції.
Богдан Данилишин нагадує, що, згідно з прогнозом НБУ, до кінця поточного року інфляція в Україні становитиме 9,6%.
«Інфляція в Україні ще довго перебуватиме під тиском немонетарних факторів (факторів пропозиції), які не пов’язані з інфляцією попиту», – зазначив голова Ради Нацбанку.
За його словами, суттєві коливання індексу інфляції в країні з несформованими чи неглибокими ринками зумовлені такими факторами, як зростання цін та підвищення тарифів на енергоносії, волатильність валютного курсу, коливання цін на глобальних ринках та можливі структурні перешкоди у пропозиції товарів.
Специфікою ж впливу факторів пропозиції є їхня тривала дія, яка завершується лише після повного переведення інфляції витрат на ціни товарів власної реалізації.
«Шок триразової девальвації 2015-2016 років тривав близько трьох років», – додає Богдан Данилишин.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що, за даними Держстату, товари першої необхідності у жовтні-2021 зросли в ціні на 11% порівняно з аналогічним періодом 2020 року.