В документі зазначено, що прискорення інфляції в країні було зумовлено шоком пропозиції у форс-мажорних умовах війни (найболючіше проявилося в збільшенні цін на продовольчому та паливному ринках), що в поєднанні з тиском з боку світових цін на енергоносії і продовольство, а також високим рівнем витрат у виробництві мало негативний ефект на ціни в цілому.
«Втім, за тих масштабів людських та економічних втрат, що зазнала Україна під час війни, темпи зростання споживчих цін наразі залишаються «стриманими» – за І півріччя цього року становлять 17,4%», – стверджується в огляді.
В Мінекономіки підкреслюють, що перспективи розвитку цінових процесів на ринку, як і впродовж попередніх місяців війни, залежать виключно від перебігу подій на полі бою. Але, навіть за такої невизначеності упродовж найближчих місяців варто розраховувати на впевнені дії уряду щодо регулювання ринку, міцність запасів (насамперед продовольства та палива) та наявність фінансової допомоги від зовнішніх партнерів.
І все ж таки одним з основних чинників прискорення інфляції залишається загроза посилення девальвації національної валюти, на курс якої суттєво впливає дефіцит іноземної валюти внаслідок погіршення сальдо торгового балансу на фоні блокади портів, відплив валюти у зв’язку із перебуванням значної частини населення за кордоном.
Нагадаємо, що агентство Fitch Ratings покращило кредитний рейтинг України з RD (обмежений дефолт) до CC (дуже високий кредитний ризик).