Йдеться про справу №925 / 698/16, суть якої зводиться до того, чи мало право ПАТ «Укрінком» передавати третім особам права вимоги по боргах перед ПАТ «Укрінбанк».
Нагадаємо, що після того, як НБУ визнав Укрінбанк неплатоспроможним, колишні власники ініціювали кілька судових процесів щодо оскарження процедури виведення банку з ринку.
У липні 2016 року ці фірми замінили в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань назва юридичної особи на ПАТ «Укрінком», яке нібито стало правонаступником банку.
Після цього ПАТ «Укрінбанк» з усіма його активами фактично вийшов з-під контролю ФГВФО, і неможливо було проводити розрахунки з кредиторами. На той час Фонд уже виплатив вкладникам банку 1,8 млрд грн.
Верховний суд постановив, що припинення банківської діяльності можливо тільки в порядку, передбаченому законом «Про банки і банківську діяльність» та законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Власники банку мають право розпочати процедуру ліквідації за власною ініціативою тільки після того, як НБУ дасть на це свою згоду і забере банківську ліцензію. Будь-які зміни в статуті банку, в тому числі зміна його найменування, можливі виключно після їх погодження з НБУ.
Якщо суд скасовує або визнає неправомірним рішення Фонду про введення тимчасової адміністрації або про початок ліквідації банку, то це не означає, що банк виходить з-під контролю Фонду.
Неможливо скасувати через суд виведення банку з ринку на підставі недотримання процедури без скасування фактичних підстав визнання банку неплатоспроможним. Банківське законодавство не передбачає передачі прав будь-кому в разі ліквідації банку.
Якщо власники банку вважають, що НБУ здійснив незаконне втручання в діяльність фінустанови, вони можуть захищати свої права відповідно до ч. 4 і ч. 5 ст. 5 закону «Про банки і банківську діяльність», вимагаючи відшкодування заподіяної шкоди в порядку, визначеному законом.
Угоди, скоєні колишніми керівниками банку після початку процедури виведення Фондом банку з ринку, не мають законної сили.
В даний час тривають судові суперечки щодо оскарження рішень Фонду та / або НБУ щодо виведення з ринку 19 банків.
Нагадаємо, що за весь 2019 рік загальна сума виплат кредиторам неплатоспроможних банків склала 10,135 млрд грн. Тільки на виплати Нацбанку було направлено 3,1 млрд грн.