Владислав Остапенко, інвестиційний директор КУА SI Capital:
Усі доступні українцям інвестиційні інструменти ранжуються за шкалою ризик/прибутковість. Ні для кого не секрет, що зі зростанням прибутковості доводиться приймати і вищий ризик.
Найбільш безризиковим інструментом є облігації внутрішньої держпозики. Далі йдуть банківські депозити. Всі ці інструменти мають фіксовану прибутковість, термін повернення інвестованого капіталу та інколи забезпечення – у вигляді гарантій. Наступний клас – майно, що приносить прибуток, наприклад, нерухомість або дорогоцінні метали. Далі йдуть інструменти пайової або акціонерної участі такі, як інвестиції в інвестиційні фонди або акції публічних компаній, тобто компанії, чиї цінні папери обертаються на біржі.
Зрозуміло, що ваша роль змінюється від участі кредитора до власника чи акціонера зі зростанням ризику і очікуваної прибутковості.
Якщо аналізувати динаміку річної прибутковості різних інвестиційних інструментів протягом останніх 20 років, стане ясно, що золото практично щорічно приносить непоганий приріст вартості, крім буквально кількох років.
Вартість житлової нерухомості після бурхливого зростання у 2008 році фактично лише у 2019 році знову почала зростати. Депозити — дохідність фіксована, варто лише відзначити тенденцію до зниження відсоткової ставки, особливо за валютними депозитами. Прибутковість за акціями американських компаній, що входять до S&P500, у рідкісний рік перевищувала 20%.
За даними державної Служби статистики України, за останні 10 років прибутковість агросектору коливається в коридорі 20-30% з піковими значеннями 40% на рік, що є дуже привабливим результатом. Середня прибутковість протягом останніх 20 років становить 22,5%. І це за даними офіційної звітності! Крім того, інвестиції в агросектор фактично є єдиним із розглянутих інструментів, крім депозитів, який жодного року за останні 20 років не показав негативного результату.
Тому відповідь на запитання: «Як у майбутньому забезпечити собі постійний пасивний дохід?» – на наш погляд очевидна. Диверсифікуйте інвестиції та балансуйте ризики, виходячи зі свого внутрішнього комфорту.
Не варто створювати інвестиційний портфель, який змушуватиме вас не спати ночами, турбуючись про збереження інвестицій, але варто пам’ятати знамениту фразу Роберта Дж. Аллена: «Скільки ви знаєте мільйонерів, які стали багаті, інвестуючи в банківські депозити? Саме так». Частина активів повинна бути у відносно безризикових, але й не дуже прибуткових інструментах, а частина – в інструментах, які можуть значно додати вартості і принести хороший дивідендний прибуток.
Наша команда створила унікальний для українського фондового ринку інструмент, який дозволяє інвестувати та отримувати прибуток від активних операцій в АПК України кожному. Це «Перший Український Аграрний Фонд», який з початку 2021 продемонстрував позитивну динаміку +58,79%. А в грудні було виплачено перші дивіденди інвесторам фонду у розмірі 13,2 млн грн чи 392 грн на один пай. Інвестори задоволені результатом, про це говорить рішення більшості з них реінвестувати отриманий прибуток до Фонду.
Олексій Олійников, керуючий партнер InVenture:
Спостерігаючи за знеціненням своїх заощаджень та замислюючись над необхідністю забезпечення спокійної старості, у молодих українців приходить усвідомлення необхідності інвестування вже сьогодні. У цей час вони стикаються з дилемою вибору інструменту інвестування. Для українців доступний досить широкий вибір опцій: банківські депозити, ОВДП, інвестиції в акції закордонних компаній та фонди, нерухомість, криптовалюта, партнерство у бізнесі та приватні позики бізнесу, венчурні проєкти, сільськогосподарська земля та інші напрямки.
По суті, можна піти шляхом створення власного інвестиційного портфеля і самому розбиратися в механізмах роботи кожного інвестиційного інструменту, оцінювати його ризики, прибутковість, ліквідність та перспективи зростання. Створити стабільний і надійний пасивний дохід не так просто, як здається, чим ширша диверсифікація вашого портфеля, тим більше це забиратиме часу, і в будь-якому випадку знадобиться певний рівень контролю з боку інвестора.
Альтернативою цьому можна розглянути інвестиції у фонди прямих інвестицій, які мають свої стратегії інвестування та професійні керуючі команди. Такі фонди починають з’являтися в Україні від великих Private Equity та VC до приватних спеціалізованих фондів із фокусом на нерухомість, галузевий бізнес, агросектор, ІТ сектор та інші.
У будь-якому випадку, я рекомендував би зробити ваші перші інвестиції спільно з досвідченими інвесторами, їх можна знайти приєднавшись до різних бізнес-спільнот, інвест-клубів або ж вибрати лід-інвестора за рекомендацією.
Варто також розглянути краудінвестінг як формування вашого пасивного доходу. Це новий напрямок, який розвиває компанія InVenture та дозволяє приватним інвесторам з чеком від $10 000 інвестувати у діючі бізнеси, розподіливши ризики серед пулу вкладників. При цьому інвестор може розраховувати на зростання капіталізації своєї міноритарної частки в бізнесі та виплату дивідендів або пасивний дохід, надаючи приватну позику.
Буквально недавно ми закрили такий раунд інвестицій у розвиток бізнесу з виробництва та експорту горіха, куди увійшли 5 приватних інвесторів, зібравши понад $400 000.
У 2022 році InVenture ініціює збір коштів за новими проєктами, серед яких:
- Лідер з утилізації небезпечних відходів.
- Компанія у сфері трейдингу замороженими ягодами.
- Лідуючий e-commerce майданчик у сфері торгівлі автошинами.
- Компанія у сфері збирання, вирощування та експорту лікарських трав.
- Рекреаційний проєкт, пов’язаний із рибалкою.
- та інші проєкти.
Підсумовуючи, хотілося б порадити молодому поколінню частіше цікавитися темою інвестицій. На порталі InVenture ви завжди знайдете практичні кейси від інвесторів та реальні пропозиції щодо інвестування. І не забувайте, найкращий час інвестувати – учора, але можна розпочати й сьогодні!