Новини Maanimo

В курсі з Maanimo: аналіз і прогноз курсу валют 20 січня – 3 лютого

Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:

У найближчій перспективі гривня збереже відносну стабільність і істотних коливань курсу не очікується.

Такий висновок можна зробити, якщо подивитися на минулий тиждень. 23 січня міжбанк розійшовся з готівковим ринком. Готівковий долар продовжив своє зростання, а на міжбанку він трохи знизився. Це може свідчити якщо не про закінчення тенденції щодо зростання долара, яка триває вже майже місяць, то про його ймовірне уповільнення.

Також в цю користь говорить і сьогоднішній курс гривні. Національний банк України на 27 січня встановив офіційний курс на рівні 24,33 гривень за долар, що на 19 копійок нижче в порівнянні з попереднім банківським днем.

Все це дозволяє зробити прогноз на найближчий тиждень: долар на міжбанку може торгуватися близько 24,4 гривень, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 24,3-24,6 гривень.

Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:

Минулий тиждень характеризувався різноспрямованою курсовою динамікою із загальною тенденцією до ослаблення гривні: котирування долара стартували з 24,23-24,29, тижневий максимум в четвер переступив поріг 24,55 з подальшим відкотом до тижневого мінімуму 24,21-24,24 і поверненням до рівню 24,42-24,435 до завершення тижня.

Готівковий ринок намагався не відриватися від міжбанку і обійшовся без різких рухів, втримавшись в діапазоні від 24,20-24,25 до 24,35-24,39.

Офіційний курс гривні за тиждень знизився на 8 копійок: з 24,25 минулого понеділка до 24,33, заявлених на сьогодні.

Ключові фактори впливу на курсову динаміку:

– несиметричний робочий тиждень в Україні та США, що призвів до ситуативних додаткових перекосів попиту і пропозиції;

– збереження високого попиту на валюту у зв’язку із загальною подальшою невизначеністю;

– період відшкодувань ПДВ дозволив експортерам притримувати валюту на зростаючому тренді, що посилило девальваційні настрої і розігріло спекулятивні ігри «на підвищення»;

– черговий аукціон Мінфіну, хоча і розмістив ОВДП на 6,3 млрд грн при майже дворазовому перевищення попиту над пропозицією, але не чинив позитивного впливу на співвідношення валютної пропозиції і попиту;

– тижневий результат участі Нацбанку в торгах вперше з початку жовтня 2019 року, вийшов не на користь золотовалютних резервів: регулятор на пікових курсах продав 76,5 млн доларів, що частково знизило ажіотаж, а покупка їм 50 млн доларів в п’ятницю в черговий раз розгорнула курсовий тренд в девальваційну сторону, підвищивши результативність спекулятивних гойдалок на невеликих п’ятничних обсягах.

Ми очікуємо, що торги на поточному тижні будуть проходити в діапазоні 24,20-24,60 грн. за долар США.

Сергій Гнезділов, начальник департаменту по роботі на міжнародних ринках АТ «АБ  РАДАБАНК»:

Готівковий долар підростав до позначки 24,45-24,50, слідуючи за курсами міжбанківського ринку, які досягали 24,54-24,56.

Цьому сприяв попит з боку імпортерів, а також банків, які отримали з 20 січня збільшений норматив валютної позиції в розмірі 10%.

Також після проведеного аукціону Мінфіну з ОВДП нерезиденти збільшили свій портфель на 1 млрд грн, і відповідно, продали невелику суму валюти на ринку, що не погасило весь існуючий попит. Після зростання котирувань НБУ був змушений продавати долар, щоб не допустити більше різких коливань.

Наступного тижня Мінфін оголосив аукціон з 7-паперів на 6 млрд грн, що дає очікування зниження курсу, і тільки від НБУ залежить, скільки він викупить, і як просяде курс.

Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу:

Минулого тижня на міжбанківському ринку переважав попит на валюту. Понеділок відкрився котируваннями 24.20/35 гривень за долар США, а закрився ринок в п’ятницю на рівні 24,44/53. Активність нерезидентів – покупців ОВДП була мінімальною і пропонованого ними обсягу валюти до продажу явно було недостатньо, щоб задовольнити весь попит, в тому числі відкладений через вихідний понеділкок у США. І якби не дії Нацбанку, який в середу і четвер на тлі зростання курсу долара США виходив з інтервенціями на продаж валюти, можна б було спостерігати більш стрімке зростання курсу долара США. Слід зазначити, що на ці два дні припадав тижневий пік курсу долара США до гривні, який досягав рівня 24.57-60 і за які НБУ продав з резервів 76,5 млн долларів США. У другій половині четверга і з ранку п’ятниці ситуація змінилася на протилежну – після продажу валюти регулятором і на очікуваннях появи великих продажів валюти нерезидентами напередодні аукціону Мінфіну, курс долара опустився до 24,23/28 до кінця четверга і в п’ятницю з ранку НБУ вже викуповував надлишки валюти, поповнивши резерви на 50 млн дол. Однак, до кінця дня п’ятниці очікування великих продажах так і не виправдалися і курс «відкотився» на колишні позиції 24.44/53. Додатково попит на валюту стимулювався виплатами ПДВ в розмірі 3,7 млрд.грн в кінці тижня.

Наступний тиждень обіцяє бути цікавим у фінансовому житті країни. У вівторок 28 січня відбудеться черговий аукціон Мінфіну, на якому вперше будуть пропонуватися 7-річні ОВДП, на які очікується підвищений попит з боку нерезидентів. Підігріває інтерес до аукціону ще той факт, що в четвер на цьому тижні НБУ переглядає облікову ставку і ми очікуємо її істотного зниження – на 150-250 бп. Якщо таке зниження відбудеться, це задасть вектор на подальше зниження ставок за гривневими кредитами/депозитами, в тому числі, побічно буде впливати і на ринок ОВДП, незважаючи на те, що він і так давно випереджає рівень облікової ставки за рівнем і темпами зниження. З точки зору впливу на валютний ринок – зниження рівня процентних ставок національної валюти має приводити до девальвації курсу, але в короткостроковій перспективі може навпаки призвести до підвищеного пропозицією валюти (попиту на гривню) з боку охочих встигнути вкластися по поки ще привабливими ставками.

Також на останній тиждень місяця припадають значні податкові виплати підприємств до бюджету, що повинно благотворно вплинути на пропозицію іноземної валюти на ринку. Таким чином, на поточному тижні очікується більш активна пропозиція валюти, але, як завжди, багато чого буде залежати і від ступеня участі в торгах регулятора.

Прогнозуємо рівень курсу долара США/грн в межах 24.20-24.70.