Так як на внутрішньому ринку зерна склалася критична ситуація, яку створили сезонні фактори і зростання попиту на зовнішніх ринках, то ціни на пшеницю різко підскочили.
Наприклад, тільки за останні 10 днів середня ціна на пшеницю другого і третього класу зросла на 400-500 грн / тонну. Таке подорожчання вже в найближчому майбутньому призведе до зростання ціни на борошно всіх сортів на 500-600 грн / тонну.
Оскільки борошно в собівартості хліба становить понад 40%, то, отже, зростання ціни на хліб є майже здійснившимся фактом.
Крім того, асоціації констатують зростання попиту на хліб і в роздрібній мережі на 30-40% від нормального сезонного рівня, а в деяких точках відзначають кратне зростання. Проте, зараз підприємства повністю і безперебійно забезпечують підвищений попит на продукцію.
В обставинах, що склалися пекарі і мірошники звернулися до президента України, прем’єр-міністра, міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, київського міському голови з проханням допомогти зберегти нинішній рівень цін, відзначаючи, що для цього можна тимчасово обмежити експорт зернової продукції.
«Ми розуміємо, що такий крок може викликати невдоволення у частини експортерів, тому готові надати детальні пропозиції щодо механізму регулювання цього питання в рамках національного антикризового штабу з протидії пандемії або на будь-який інший оперативної і ефективної платформі діалогу виробників і влади», – йдеться у зверненні асоціацій.
Нагадаємо, що в першій половині березня зернові на зовнішніх ринках дешевшали, і українські експортери втрачали через це прибуток.